Slimme Vraag: waarom heet het Zuiderplantsoen niet gewoon Sterrebos?
Bovenop de verdiepte ligging van de zuidelijke ringweg komt een nieuw groen park: het Zuiderplantsoen. Waarom is deze naam bedacht, vragen sommige mensen zich af. Waarom gebruiken we niet gewoon de naam Sterrebos?
Kortgeleden schreven we al een artikel over de aanleg van het Sterrebos. Dit is het oudste bos en ook het oudste recreatieve park van Groningen. Het werd in 1765 aangelegd aan de oostzijde van de Hereweg. Toen bestond het bos uit rechte lanen die samen, van bovenaf gezien, een ster vormden. Tussen 1882 en 1883 werd het Sterrebos uitgebreid en opnieuw ingericht. Het kreeg een Engelse stijl, net als het bekende Noorderplantsoen. In de jaren zestig van de vorige eeuw werd de zuidelijke ringweg dwars door het Sterrebos aangelegd. Daardoor viel het bos uiteen in een groot zuidelijk deel en een klein noordelijk deel.
Nu de oude ringweg is afgebroken, kunnen we de twee losse delen van het Sterrebos weer aan elkaar verbinden. Boven op de verdiept liggende ringweg leggen we een groen gebied aan. De planning is dat het Zuiderplantsoen op 8 mei 2025 klaar is.
Groter
Het Zuiderplantsoen wordt echter groter dan het groen dat de twee delen van het Sterrebos aan elkaar verbindt. Het Zuiderplantsoen omvat ook de huidige tuin rondom het DUO-gebouw. En wat er ook bij hoort, is het gebied aan de andere zijde van het spoor, helemaal tot aan het Oude Winschoterdiep. Hier gaan we groen aanleggen waarmee we de Oosterpoortwijk en De Linie met elkaar verbinden.
Plattegrond
Op de afbeelding hieronder zie je een plattegrond van het nieuwe Zuiderplantsoen. (Klik aan voor grotere versie.)
Naam
Omdat het nieuwe park veel groter is dan alleen het Sterrebos, krijgt het de naam Zuiderplantsoen. Die naam hebben we overigens niet zelf bedacht. ‘Zuiderplantsoen’ was de niet-officiële naam voor het groen in het zuiden van de stad. Tussen 1900 en 1935 waren er in de stad allerlei ansichtkaartjes te koop met daarop een foto van een idyllisch vijvertje, met als bijschrift: 'Groningen, Zuiderplantsoen'. Ruim honderd jaar later wordt dit werkelijkheid.

Wil je geen nieuws missen?
Meld je aan voor de nieuwsbrief.
Lees ook:

Voordat de werkzaamheden van Aanpak Ring Zuid begonnen, heeft fotograaf Jeroen van Kooten foto’s gemaakt van de oude situatie. Nu de bouwwerkzaamheden afgerond zijn, is Jeroen langs dezelfde plekken gegaan om deze foto’s nogmaals te maken, maar nu in de nieuwe situatie. Zo is goed te zien wat het resultaat van Aanpak Ring Zuid is. Soms moet je echt even twee keer kijken…
Op de nieuwste luchtfoto's die op 3 juni door Rijkswaterstaat zijn gemaakt is goed te zien dat het Zuiderplantsoen steeds groener kleurt. De regen die gevallen is, is zeer welkom.
Vorige week zijn er door Rijkswaterstaat weer luchtfoto's gemaakt. Na de opening van het Zuiderplantsoen op 8 mei zijn de werkzaamheden zo goed als afgerond. Hoewel het groen in het Zuiderplantsoen nog flink moet groeien, is het eindresultaat goed te zien.