Wat is er eigenlijk nog te doen voor het project Aanpak Ring Zuid? De zuidelijke ringweg, het Julianaplein en het Vrijheidsplein zijn al een tijdje in gebruik. In mei ging het Zuiderplantsoen open. Is het project dan nu eindelijk klaar? Nee, nog niet helemaal.
Aannemer Combinatie Herepoort heeft zijn werkzaamheden vrijwel afgerond. De aannemer heeft de laatste maanden al heel wat restpunten weggewerkt. De komende maanden staan de laatste restpunten in de planning. Projectbureau Aanpak Ring Zuid kijkt kritisch naar het eindresultaat. Hier kunnen nog extra restpunten uit voortkomen. Als er bomen of planten zijn die niet goed aanslaan, kunnen die nog worden vervangen. Er zijn ook enkele afrondende werkzaamheden die de gemeente gaat uitvoeren.
Julianavijver
Bij het Gomarus College is de oude Julianavijver helemaal vervangen door een nieuwe vijver. De vijver heeft een andere vorm gekregen, maar is qua oppervlak ongeveer even groot gebleven. De vijver is door de aannemer opgeleverd. De gemeente gaat hier binnenkort mee verder. Rond de vijver gaat de gemeente een wandelpad aanleggen. De vijver wordt nog verder uitgediept om te voldoen aan de eisen voor ecologie. Ook komt er extra beplanting rond de vijver in verband met de vleermuizen. De beplanting zorgt voor beschutting zodat er boven de vijver meer insecten zwermen, die als voedsel voor de vleermuizen dienen. In de vijver komt een fontein.

Zuiderplantsoen
Het Zuiderplantsoen is aangelegd boven op de zuidelijke ringweg en volop in gebruik. De werkzaamheden van Combinatie Herepoort zijn hier klaar. De gemeente heeft het park nu in beheer en is hier geregeld bezig met snoeien en onkruid verwijderen. Half september wordt het Zuiderplantsoen officieel geopend. In het najaar wil de gemeente de laatste aanpassingen doen, zoals het aanpassen van de inrit van DUO/Belastingdienst.
In het Zuiderplantsoen is een deel van de oude ringweg blijven staan. Het is de bedoeling dat dit stukje ringweg wordt omgevormd tot een kunstwerk: het Geheugenpaviljoen. De gemeente neemt hier een beslissing over.

Groen bij Brailleweg
Bij de Brailleweg gaat de gemeente in het najaar groen aanplanten. Zo krijgen het fietspad langs het kanaal en de ovonde een veel groenere aanblik. Het gaat in totaal om ruim 200 bomen en verder haagbeplantingen, sierheesters, bloemen, kruiden en stinzenplanten.

Skivijver
De afrit vanaf de ringweg naar de Europaweg loopt om de oude skivijver heen. Combinatie Herepoort gaat de eilandjes in deze vijver aanvullen met grond. Ook wordt hier gras ingezaaid. De fontein in de vijver wordt gerepareerd.

Bomenhotel
Een klein deel van de bomen die voor de werkzaamheden moesten worden verwijderd, is tijdelijk geplaatst in een depot, ook wel het ‘bomenhotel’ genoemd. Hierin staan nog 50 à 60 bomen. Deze worden in het najaar op diverse plekken in het projectgebied geplaatst, bijvoorbeeld in het Zuiderplantsoen en langs de Hereweg.
Regulier onderhoud
De zuidelijke ringweg is weer in handen gegeven van Rijkswaterstaat. Los van het project Aanpak Ring Zuid gaat Rijkswaterstaat verder met het uitvoeren van het reguliere onderhoud aan de ringweg. Je kunt dan denken aan het maaien van de bermen, het vegen van goten en het doorspoelen van de putten en kolken. Dit gebeurt eens per kwartaal. Vanwege de veiligheid moeten hierbij rijstroken worden afgezet. Om het verkeer niet te veel te hinderen, worden deze werkzaamheden steeds in de avonden en nachten uitgevoerd. Omwonenden kunnen daarvan hinder ondervinden. Rijkswaterstaat kondigt deze werkzaamheden aan via haar eigen website. De eerstvolgende onderhoudsronde staat gepland voor september.
Projectbureau
Projectbureau Aanpak Ring Zuid wordt nu langzaam afgebouwd. Op 1 december 2025 gaan de deuren van het projectbureau dicht. De communicatie over het project stopt op 1 oktober.
Wil je geen nieuws missen?
Meld je aan voor de nieuwsbrief.
Lees ook:

Voordat de werkzaamheden van Aanpak Ring Zuid begonnen, heeft fotograaf Jeroen van Kooten foto’s gemaakt van de oude situatie. Nu de bouwwerkzaamheden afgerond zijn, is Jeroen langs dezelfde plekken gegaan om deze foto’s nogmaals te maken, maar nu in de nieuwe situatie. Zo is goed te zien wat het resultaat van Aanpak Ring Zuid is. Soms moet je echt even twee keer kijken…

Voordat de werkzaamheden van Aanpak Ring Zuid begonnen, heeft fotograaf Jeroen van Kooten foto’s gemaakt van de oude situatie. Nu de bouwwerkzaamheden afgerond zijn, is Jeroen langs dezelfde plekken gegaan om deze foto’s nogmaals te maken, maar nu in de nieuwe situatie.

Voordat de werkzaamheden van Aanpak Ring Zuid begonnen, heeft fotograaf Jeroen van Kooten foto’s gemaakt van de oude situatie. Nu de bouwwerkzaamheden afgerond zijn, is Jeroen langs dezelfde plekken gegaan om deze foto’s nogmaals te maken. Vandaag kijken we naar de Vondellaan.