Combinatie Herepoort maakt bij het bouwen van nieuwe viaducten gebruik van een bijzonder soort voegconstructie om het verkeersgeluid en het onderhoud te beperken.
Deze zogenaamde Ooms-voeg wordt toegepast op integraalviaducten. Dit zijn viaducten waarbij het dek met een constructie is verbonden aan het landhoofd (de vaste weg). Bij een traditioneel viaduct ligt het dek los in de constructie. Dit is nodig in verband met de werking van het viaduct. Bij koud weer krimpt het viaduct, bij warm weer zet het uit. Zou het wegdek vast liggen, dan ontstaan er scheuren. Een integraalviaduct kent deze werking ook, maar vanwege de constructieve verbinding alleen bij de overgang van het dek naar de weg op zand. Hier worden speciale asfaltmengsels toegepast die enigszins elastisch zijn. Deze constructie vangt de natuurlijke werking van het viaduct op zonder dat er scheuren ontstaan.

Groot voordeel van deze oplossing is dat het viaduct veel minder verkeersgeluid geeft. Bij een traditioneel viaduct kan er een rammelend geluid hoorbaar zijn, elke keer als er een auto overheen rijdt. Dat komt door de ruimte in de voeg, tussen het dek en de vaste weg. Bij een integraalviaduct met Ooms-voegen is deze ruimte er niet. Het ontbreken van deze ruimte geeft bovendien strooizout geen kans om het viaduct aan te tasten. Ook is het hierdoor makkelijker de deklaag van het viaduct te vervangen zonder dat er een voeg wordt aangetast. Dit vermindert het onderhoud aan het viaduct.
De voegconstructie wordt in ons project toegepast bij de volgende viaducten:
- Stadspark-Concourslaan
- Paterswoldseweg
- Julianaplein: de brug in de N7 over het Noord-Willemskanaal
- Brailleweg
- Europaweg
Het gaat hierbij steeds om nieuwbouw van relatief korte viaducten. Bij bestaande en lange viaducten is deze oplossing minder goed mogelijk.
Wil je geen nieuws missen?
Meld je aan voor de nieuwsbrief.
Lees ook:
Afgelopen week is het nieuwe, brede fietspad langs het Noord-Willemskanaal helemaal open gegaan. Fietsers vanaf de Julianabrug kunnen langs het kanaal nu helemaal doorfietsen tot aan de verkeerslichten bij de Parkbrug. Dat scheelt één verkeerslicht in vergelijking met de route via de fietsoversteek Brailleweg.
Als op 8 mei het Zuiderplantsoen open gaat, ontstaat er ook een nieuwe verbinding onder het spoor door. Fietsers en voetgangers kunnen vanaf dan gebruik maken van de Esperantotunnel.
Komend weekend voeren we bij de A28-afritten Groningen Zuid (Van Ketwich Verschuurlaan) werkzaamheden uit. De afrit voor verkeer vanuit Assen is dicht van vrijdagavond 2 mei tot maandagochtend 5 mei. De afrit vanaf het Julianaplein is zaterdag deels dicht: het autoverkeer kan via deze afrit alleen linksaf richting Helpman.